Krepšelis

Krepšelis tuščias

Profilaktiniai sveikatos tyrimai: kodėl svarbu rūpintis savo sveikata?

Dažnai sakoma: „prevencija geriau nei gydymas“ ir šis posakis yra ypatingai aktualus, kai kalbama apie jūsų sveikatą. Štai kodėl profilaktiniai sveikatos tyrimai ir konsultacijos yra reikšmingiausias sveikatos priežiūros patobulinimas, turintis didelės įtakos žmogaus sveikatai, savijautai bei galintis užkirsti kelią ligoms.

Kas Yra Profilaktiniai Sveikatos Tyrimai?

Profilaktiniai sveikatos tyrimai – tai eilė medicininių tyrimų ar patikrų, kurių tikslas – nustatyti sveikatos problemas dar prieš joms tampant rimtomis. Šie tyrimai paprastai apima išsamią sveikatos istoriją, bei įvairius medicininius/diagnostinius tyrimus, tokius kaip:

  • Bendras kraujo tyrimas
  • Skydliaukės tyrimai
  • Kepenų tyrimai
  • Prostatos tyrimas
  • Inkstų tyrimai
  • Vėžio tyrimai
  • Apgamų tyrimai
  • Hormonų tyrimas
  • Citologinis tyrimas
  • Gimdos kaklelio tyrimas
  • ŽPV tyrimai
  • Cholesterolio tyrimas
  • Tuberkuliozės tyrimas
Profilaktiniai Sveikatos Tyrimai

Profilaktiniai Sveikatos Tyrimai

Bendras Kraujo Tyrimas

Bendras kraujo tyrimas – įprastas laboratorinis tyrimas, kuriuo matuojamas kraujo forminių elementų, tokių kaip: raudonieji kraujo kūneliai (eritrocitai), baltieji kraujo kūneliai (leukocitai) ir trombocitai, kiekis, tūris, forma bei pasiskirstymas. Bendras kraujo tyrimas: padeda diagnozuoti įvairius sveikatos sutrikimus, ligas bei jų priežastis, atskirti bakterines ar virusines infekcijas ir yra patikimas pagalbininkas priimant sprendimus dėl tam tikro gydymo.

Skydliaukės Tyrimai

Skydliaukės tyrimai – tai grupė laboratorinių tyrimų, kurie įvertina skydliaukės funkcionalumą. Skydliaukė yra kakle ir yra atsakinga už hormonų, reguliuojančių įvairias kūno funkcijas, įskaitant medžiagų apykaitą, energijos lygį ir širdies ritmą, gamybą. Skydliaukės tyrimai paprastai matuoja skydliaukę stimuliuojančių hormonų, trijodtironino (T3) ir tetrajodtironino (T4), kiekį kraujyje bei padeda diagnozuoti Hipotireozę (hipotiroidizmą) ar kitus sutrikimus. Netinkamas išvardintų hormonų kiekis gali sukelti įvairių sveikatos problemų, kurių, laiku atlikti, skydliaukės tyrimai gali padėti išvengti.

Kepenų Tyrimai

Kepenų tyrimai – tai kraujo tyrimų serija, kuri įvertina kepenų sveikatą ir jų funkcionalumą. Šiuos tyrimus dažnai rekomenduoja sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai, norėdami įvertinti kepenų funkcionalumą ir diagnozuoti kepenų ligas ar jų būklę. Įprasti kepenų tyrimai yra alanino transaminazės (ALT), aspartato transaminazės (AST), šarminės fosfatazės (ALP), bilirubino ir albumino tyrimai.

ALT ir AST tyrimai nustato kepenų fermentų kiekį kraujyje. Didelis šių fermentų kiekis gali rodyti kepenų pažeidimą ar ligą. ALP testai įvertina kepenų, kaulų ir tulžies pūslės būklę. Bilirubino tyrimai matuoja bilirubino kiekį kraujyje, jei jis per didelis tai gali pranešti apie ligą pvz., hepatitą ar cirozę. Albumino tyrimai įvertina kepenų gebėjimą gaminti baltymą, vadinamą albuminu, kuris yra būtinas norint palaikyti tinkamą skysčių balansą organizme. Anksti nustatant kepenų sutrikimus, kepenų tyrimai gali padėti išvengti rimtų komplikacijų ir pagerinti gydymo rezultatus.

profilaktiniai sveikatos tyrimai
Prostatos Tyrimas

tai įprastinis patikrinimas, kurį atlieka sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas, kad įvertintų prostatos liaukos būklę. Prostata yra maža vyrų liauka, esanti žemiau šlapimo pūslės, kuri gamina skystį, kuris padeda transportuoti spermą ejakuliacijos metu. Prostatos tyrimus rekomenduojama atlikti vyresniems nei 50 metų vyrams arba tiems, kurių šeimoje yra buvę prostatos vėžio atvejų. Prostatos tyrimas yra būtinas norint anksti nustatyti ir gydyti prostatos vėžį, kuris yra viena iš labiausiai paplitusių vyrų vėžio formų. Anksti nustatę prostatos vėžį, sveikatos priežiūros specialistai gali suteikti greitą, tinkamą gydymą ir pagerinti jo rezultatus. Be prostatos tyrimo, vyrams gali būti atliekami ir kiti tyrimai, pvz., prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas, siekiant įvertinti prostatos būklę.

Inkstų Tyrimai

Inkstų tyrimai – tai įprasti tyrimai, kuriuos atlieka sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas, kad įvertintų inkstų būklęInkstai yra gyvybiškai svarbūs organai, atsakingi už atliekų ir skysčių pertekliaus filtravimą iš kraujo ir bendro kūno funkcionalumo palaikymą. Kai inkstai neveikia tinkamai, organizme gali kauptis atliekos ir skysčių perteklius, o tai gali sukelti rimtų sveikatos komplikacijų, tokių kaip aukštas kraujospūdis, anemija ir inkstų nepakankamumas. Inkstų ligomis serga milijonai žmonių visame pasaulyje. Deja, inkstų ligos dažnai nepajuntamos ar nediagnozuojamos, kol nepasiekia pažengusios stadijos, o tai gali sukelti rimtų sveikatos komplikacijų ar net mirtį. Tad inkstų tyrimai yra nepaprastai svarbūs, siekiant nustatyti inkstų ligą ankstyvojoje jos stadijoje ir išvengti tolimesnių komplikacijų.

Vėžio Tyrimai

Vėžio tyrimai – tai grupė tyrimų, kuriuos atlieka sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai, kad patikrinti ir aptikti vėžį laiku. Vėžys yra rimta liga, kuri gali paveikti bet kurią kūno dalį ir kurią sukelia piktybinių vėžio ląstelių išskiriamos vėžio žymenys, kurios ir leidžia diagnozuoti vėžį. Verta paminėti, kad dažnai vėžio žymenys gali ir nereikšti, kad atsirado vėžys, tokiu atveju reikalingi papildomi tyrimai, siekiant suprasti kitus sveikatos sutrikimus. Ankstyvas nustatymas gali žymiai pagerinti gydymo rezultatus bei padidinti pasveikimo tikimybę. Asmenys, kurių šeimoje yra buvę vėžio atvejų, tam tikrų genetinių mutacijų ar kitų rizikos veiksnių, gali turėti didesnę riziką susirgti vėžiu, todėl jiems vėžio tyrimai yra privalumas.

Apgamų Tyrimai

Apgamų tyrimai yra esminė profilaktinės sveikatos priežiūros dalis. Apgamai yra dažni odos dariniai, kurie gali būti gerybiniai arba piktybiniai. Reguliarūs apgamų tyrimai gali padėti aptikti bet kokius apgamų pokyčius ar anomalijas, kurios gali pranešti apie odos vėžį. Apgamų tyrimų metu sveikatos priežiūros specialistas atidžiai ištiria visus ant kūno esančius apgamus: jų dydį, formą, spalvą ar tekstūrą, taip pat, gali atlikti biopsiją, siekiant ištirti įtartinus apgamus. Apgamų tyrimai padeda nustatyti odos vėžį ankstyvojoje jo stadijoje, kas padidina sėkmingo gydymo tikimybę ir gali užkirsti kelią vėžio plitimui. Labiausiai šis tyrimas rekomenduojamas žmonėms, dažnai būnantiems saulėje, bei tiems, kurių šeimoje jau esą buvę odos vėžio atvejų.

profilaktiniai-sveikatos-tyrimai, ligu prevencija
Hormonų Tyrimas

Hormonų tyrimas yra medicininis tyrimas, kurio metu nustatomas įvairių hormonų kiekis organizme. Hormonai yra junginiai, kuriuos gamina endokrininės sistemos liaukos, kurios padeda reguliuoti įvairias kūno funkcijas, tokias kaip: medžiagų apykaita, augimas ir dauginimasis. Hormonų tyrimas yra svarbus diagnozuojant ir stebint su hormonų disbalansu susijusias komplikacijas, tokias kaip: skydliaukės sutrikimai, diabetas ir reprodukcinės sistemos sutrikimai. Jie taip pat gali padėti nustatyti pagrindines simptomų, tokių kaip: nuovargis, svorio padidėjimas ir nuotaikos pokyčiai, priežastis.

Citologinis Tyrimas

Citologinis tyrimas – taip pat žinomas kaip PAP tepinėlis, yra naudojamas siekiant aptikti pakitusias gimdos kaklelio ląsteles. Tai svarbi priemonė ankstyvam gimdos kaklelio vėžio nustatymui. Tyrimo metu sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas iš gimdos kaklelio paima nedidelį ląstelių mėginį, kuris vėliau siunčiamas į laboratoriją analizei. Rezultatai paprastai pasiekiami per kelias savaites. Vyresnėms nei 18 metų moterims arba lytiškai aktyvioms moterims rekomenduojama reguliariai atlikti citologinius tyrimus. Šis paprastas ir neskausmingas citologinis tyrimas gali padėti nustatyti ankstyvus gimdos kaklelio vėžio požymius ir užkirsti kelią jo plitimui.

Gimdo Kaklelio Tyrimas

Gimdo kaklelio tyrimas – tai ginekologinis tyrimas, skirtas gimdos kaklelio vėžiui ir kitiems sutrikimams nustatyti. Gimdos kaklelio tyrimas yra patikimas būdas laiku pastebėti pakitusias ląsteles bei jas pašalinti, kad su laiku jos nevirstu vėžinėmis. Moterys, vyresnės nei 18 metų arba seksualiai aktyvios, turėtų reguliariai, paprastai kartą per metus, tikrintis gimdos kaklelį, kad būtų galima stebėti jų reprodukcinę sveikatą ir anksti nustatyti bet kokius sutrikimus. Reguliarūs gimdos kaklelio tyrimai yra paprastas ir efektyvus būdas apsaugoti savo sveikatą ir gerovę.

ŽPV Tyrimai

ŽPV tyrimai – Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tyrimai yra naudojami ginekologijoje, siekiant nustatyti viruso, galinčio sukelti gimdos kaklelio vėžį, buvimą. ŽPV tyrimai apima gimdos kaklelio ląstelių mėginio paėmimą dubens tyrimo metu ir analizę, ar nėra ŽPV DNR. ŽPV tyrimai rekomenduojami moterims, vyresnėms nei 30 metų, arba toms, kurių PAP testo rezultatai yra pakitę. ŽPV infekcija yra dažna lytiniu keliu plintanti liga, kuria serga ir vyrai, ir moterys, o tam tikros ŽPV rūšys gali sukelti gimdos kaklelio vėžį. Ankstyvas nustatymas atliekant reguliarius ŽPV tyrimus ir PAP testus gali padėti nustatyti pakitusias ląsteles ir užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžio vystymuisi.

profilaktiniai-sveikatos-tyrimai, ligu prevencija
Cholesterolio Tyrimas

Cholesterolio tyrimas – tai paprastas kraujo tyrimas, kuriuo matuojamas įvairių tipų cholesterolio kiekis kraujyje. Cholesterolis yra vaškinė, į riebalus panaši medžiaga, kurios reikia, kad jūsų kūnas veiktų tinkamai, tačiau didelis cholesterolio kiekis gali padidinti širdies ligų ir insulto riziką. Cholesterolio tyrimas gali padėti nustatyti šių būklių riziką ir tai, ar reikia keisti gyvenimo būdą, ar vartoti vaistus cholesterolio kiekiui mažinti.

Tuberkuliozės Tyrimas

Tuberkuliozės tyrimas – tai diagnostinis tyrimas, naudojamas nustatyti tuberkuliozę sukeliančių bakterijų buvimą. Tuberkuliozė (TB) yra užkrečiama bakterinė infekcija, kuri pirmiausia pažeidžia plaučius ir sukelia tokius simptomus, kaip: kosėjimas, skrepliavimas. Dažniausias tuberkuliozės tyrimas yra skreplių paėmimas, juos atkosėjant ar paimant iš bronchų. Kitas tipas yra veninio kraujo tyrimas, kurio metu ieškoma antikūnų prieš tuberkuliozės bakterijas. Tuberkuliozės tyrimas yra paprastas ir veiksmingas būdas patikrinti, ar esate užsikrėtę tuberkulioze bei galimybė užkirsti kelią ligos plitimui. Jei įtariate, kad galėjote susirgti tuberkulioze arba turite TB simptomų, kuo greičiau kreipkitės į gydytoją.

Kodėl Svarbu Atlikti Profilaktinius Sveikatos Tyrimus?

Profilaktiniai sveikatos tyrimai yra svarbūs dėl kelių priežasčių. Pirma, jie gali padėti anksti aptikti galimas sveikatos problemas, kol jos dar netapo rimtomis ir galinčiomis padaryti didelę žalą žmogaus organizmui. Ankstyvas sveikatos problemų nustatymas gali lemti geresnius gydymo rezultatus ir užkirsti kelią rimtesnių sveikatos problemų vystymuisi.

Antra, profilaktiniai sveikatos tyrimai gali padėti nustatyti tam tikrų sveikatos būklių rizikos veiksnius. Pavyzdžiui, jei jūsų cholesterolio kiekis yra didelis, gydytojas gali rekomenduoti keisti gyvenimo būdą, maistą arba vaistus, kad sumažintų širdies ligų riziką.

Galiausiai, profilaktiniai sveikatos tyrimai gali suteikti jums ramybę. Žinojimas, kad esate sveikas ir jūsų kūnas veikia tinkamai, gali padėti sumažinti nerimą ir stresą, taip leidžiant ramiau mėgautis gyvenimo malonumais.

apgamu-vezio-tyrimai

Kas Kiek Laiko Reikia Atlikti Profilaktinius Sveikatos Tyrimus?

Profilaktinių sveikatos tyrimų atlikimo laikas priklausys nuo jūsų amžiaus, lyties ir ligos istorijos. Apskritai visiems rekomenduojama profilaktiškai pasitikrinti sveikatą bent kartą per metus.

Tačiau, jei sergate lėtine liga arba jūsų šeimoje buvo tam tikrų sveikatos problemų, gydytojas gali rekomenduoti atlikti tyrimus dažniau. Pavyzdžiui, jei jūsų šeimoje yra buvę krūties vėžio atvejų, gydytojas gali rekomenduoti mamografiją atlikti dažniau nei kartą per metus.

Kaip Pasiruošti Tyrimams?

Norint gauti tikslius ir savalaikius rezultatus, būtina pasirengti profilaktiniams sveikatos tyrimams. Štai keli patarimai, padėsiantys pasiruošti dažniausiai atliekamiems profilaktiniams sveikatos tyrimams:

  • Bendras kraujo tyrimas: šis tyrimas turi būti atliktas 1h. po pabudimo, nevalgykite bent 8 valandas prieš tyrimą, gerkite daug vandens ir venkite didelio fizinio krūvio prieš tyrimą, taip pat draudžiama prieš tyrimą gerti kavą arbatą, bei rekomenduojama dieną prieš atsisakyti riebaus, aštraus maisto.
  • Skydliaukės tyrimai: sveikatos specialistui būtina pranešti apie visus vartojamus vaistus, o vitaminų vartojimas aplamai turi būti nutrauktas 1-2 sav. prieš tyrimą. Prieš tyrimą negalima valgyti, vartoti alkoholio ar narkotinių medžiagų. Kaip įmanoma tiksliau žinoti bei pranešti specialistui apie menstruacinio ciklo pradžios bei pabaigos dienas. Rekomenduojama vengti stresą sukeliančių situacijų bei fizinio krūvio. Taip pat skydliaukės tyrimai negali būti atliekamai praėjus mažiau nei 12 h. Po ultragarsinių bei rentgenologinių tyrimų.
  • Kepenų tyrimai: nevalgykite 8–12 valandų prieš tyrimą, venkite alkoholio ir riebaus maisto ir laikykitės visų papildomų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo nurodymų.
  • Prostatos tyrimas: tyrimas turėtų būti atliktas prieš vizitą pas urologą, rekomenduojama vengti fizinio krūvio, pajutus tokius simptomus, kaip: karščiavimas, maudimas, perštėjimas, būtina prieš atliekant prostatos tyrimą padaryti šlapimo tyrimą.
  • Inkstų tyrimai: prieš tyrimą reikia išgerti daug vandens (apie 1,5 l.) bei vengti kofeino ir alkoholio.
  • Vėžio tyrimai: šiems tyrimams specialaus pasiruošimo nereikia, nebent yra pateikiamos tam tikros rekomendacijos, priklausomai nuo reikalingo tyrimo.
  • Apgamų tyrimai: laisvus, patogius drabužius, kuriuos būtų galima lengvai nuimti arba pasitaisyti, per susitikimą su specialistu nenaudokite jokio makiažo ar kosmetikos, ypatingai aplink apgamų vietas, keletą dienų iki susitikimo rekomenduojama vengti pernelyg didelio saulės poveikio.
  • Hormonų tyrimas: laikykitės visų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo nurodymų, įskaitant badavimą arba tam tikrų vaistų vengimą., priklausomai nuo tyrimo.
  • Citologinis tyrimas: Kaip įmanoma tiksliau žinoti bei pranešti specialistui apie menstruacinio ciklo pradžios bei pabaigos dienas. Prieš tyrimą 2-3 dienas nerekomenduojama naudoti spermicidinių gelių ir t.t
  • Gimdos kaklelio tyrimas: Kaip įmanoma tiksliau žinoti bei pranešti specialistui apie menstruacinio ciklo pradžios bei pabaigos dienas. Prieš tyrimą 2-3 dienas nerekomenduojama naudoti spermicidinių gelių ir t.t
  • ŽPV tyrimai: Kaip įmanoma tiksliau žinoti bei pranešti specialistui apie menstruacinio ciklo pradžios bei pabaigos dienas. Prieš tyrimą 2-3 dienas nerekomenduojama naudoti spermicidinių gelių ir t.t
  • Cholesterolio tyrimas: bent 10-12 h. prieš tyrimą negalima valgyti, vartoti alkoholio ar narkotinių medžiagų. Rekomenduojama vengti stresą sukeliančių situacijų bei fizinio krūvio. Taip pat negalima vartoti vitaminų, vaistų ar tam tikrų maisto papildų.
  • Tuberkuliozės tyrimas: bent 10-12 h. prieš tyrimą negalima valgyti, vartoti alkoholio ar narkotinių medžiagų, gerti saldžių gėrimų. Rekomenduojama vengti stresą sukeliančių situacijų bei fizinio krūvio. Taip pat 10-12 h. prieš tuberkuliozės tyrimą negalima vartoti vitaminų, vaistų ar tam tikrų maisto papildų. Negalima rūkyti valandą prieš tyrimo pradžią.

Vadovaudamiesi šiais patarimais galite pasiruošti profilaktiniams sveikatos tyrimams ir gauti tikslius bei savalaikius rezultatus. Tačiau visada geriausia pasikonsultuoti su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju dėl konkrečių nurodymų ir rekomendacijų, pagrįstų jūsų individualiais sveikatos poreikiais.

Apibendrinimas

Apibendrinant galime teigti, kad profilaktiniai sveikatos tyrimai yra esminė geros sveikatos palaikymo ir ligų prevencijos dalis. Mūsų klinikoje siūlome įvairius profilaktinius sveikatos tyrimus, pritaikytus jūsų individualiems poreikiams. Suplanuokite susitikimą su mumis šiandien, kad žengtumėte pirmąjį žingsnį geresnės sveikatos link.

Jei kyla klausimų, teiraukitės tel. nr.+370 694 65000

Dalinkitės straipsniu: