Krepšelis

Krepšelis tuščias

Aortos disekacija (atsisluoksniavimas): simptomai, priežastys, gydymas

Aortos disekacija (atsisluoksniavimas) – reta, tačiau pavojinga patologija, kuri dažniausiai prasideda nuo aortos (elastinės arterijos) vidinio sluoksnio įplyšimo. Per atsiradusį įplyšimą į aortos sieną patenka cirkuliuojantis kraujas, kuris atskiria aortos sluoksnius vieną nuo kito ir tai gali sukelti gyvybei pavojingų komplikacijų.

Ligos epidemiologija

Oksfordo tyrimo duomenimis, aortos disekacijos dažnis yra 6 atvejai ant 100 tūkst. gyventojų per metus, o JAV duomenimis nuo 2 iki 3,5 atvejo ant 100 tūkst. gyventojų per metus. Ši būklė dažniau pasireiškia tarp vyrų ir dažnėja didėjant amžiui.

Rizikos veiksniai

Dažniausias rizikos veiksnys yra arterinė hipertenzija (padidėjusio kraujospūdžio liga), taip pat aterosklerozė, rūkymas, dislipidemija (padidėjęs cholesterolio kiekis), genetinės ligos, įgimtos ir įgytos aortos ligos, uždegiminės ligos, jungiamojo audinio ir autoimuninės ligos, krūtinės ląstos traumos.

Kaip pasireiškia aortos atsisluoksniavimas (disekacija)?

Dažniausias simptomas – staiga atsiradęs stiprus, pulsuojantis krūtinės ar pilvo skausmas, plintantis į nugarą, kaklą, sėdmenis, kirkšnis ar kojas. Apibūdinamas kaip plyšimo, peilio dūrio pojūtis krūtinėje.

Retesni simptomai:

 • Užkimimas;
 • Dusulys;
 • Sąmonės netekimas;
 • Simptomai, panašūs į insulto simptomus, įskaitant staigius regėjimo sutrikimus, kalbėjimo sunkumus ar vienos kūno pusės silpnumą
  silpnesnis vienos rankos ar šlaunies pulsas, palyginus su kita;
 • Nepaaiškinamas karščiavimas.

!!! Jei pajutote šiuos ar panašius simptomus, nedelsiant kreipkitės į greitąją medicininę pagalbą arba važiuokite į priėmimo skyrių !!!

Rekomendacijos

Kadangi pagrindinis rizikos veiksnys yra padidėjęs kraujospūdis, aortos disekacijos prevencijai P9 klinika rekomenduoja:

 • Sveikai maitintis – vengti riebių ir sūrių produktų;
 • Gerti daug vandens;
 • Palaikyti fizinį aktyvumą;
 • Vengti žalingų įpročių – rūkymo, alkoholio vartojimo;
 • Vartoti gydytojo paskirtus vaistus;
 • Sekti savo kraujospūdį.

Kaip gydomas aortos atsisluoksniavimas (disekacija)?

Aortos disekacijos prevencijai P9 klinika taip pat siūlo ir ištyrimo planą:

Gydytojo kardiologo konsultacija

Jos metu bus nuodugniai įvertinta Jūsų sveikatos būklė, atsakyta į Jums rūpimus klausimus, pateiktos profesionalios rekomendacijos bei, esant poreikiui, paskirtas tinkamas gydymas.

Širdies bei krūtininės aortos dalies echoskopija

Neinvazinė, išankstinio pasiruošimo nereikalaujanti procedūra ultragarsu, kurios metu įvertinama širdies raumens susitraukimo jėga, vožtuvų būklė, vertinami širdyje esančių ertmių dydžiai, apžiūrima bei įvertinama krūtininė aortos dalis, išmatuojami jos spindžiai.

Pilvo aortos echoskopija

Neinvazinė, išankstinio pasiruošimo nereikalaujanti procedūra ultragarsu, kurios metu vertinama kraujotaka pilvo aortoje ir pilvo aortos sienelių būklė.

Echoskopijos tyrimas padeda diagnozuoti širdies ir kraujagyslių ligas, kurios yra vienos pavojingiausių ir gali vystytis nepastebimai. Todėl labai svarbu atlikti profilaktinius tyrimus, kurie gali padėti užkirsti kelią rimtoms sveikatos problemoms, o kartais – netgi padėti išgelbėti gyvybę.

Kainos

Dalinkitės straipsniu: