Krepšelis

Krepšelis tuščias

Psichiatras Jaunius Urbutis: priklausomybė nuo vaistų ir abstinencija

Kiekvieno gyvenimas turi savo grožį, bet ne visi šį grožį gali pamatyti, nes kartais jį užgožia arba iškreipia priklausomybės. Priklausomybė yra sudėtinga būklė, kuri paveikia žmogų fiziškai, psichiškai ir pakeičia jo socialinį funkcionavimą. Tai nėra tik simptomai, kuriuos galima lengvai valdyti ar laikinas pasimėgavimas tam tikra medžiaga, kuris bet kada gali baigtis. Priklausomybė nuo vaistų, alkoholio ar kitų medžiagų atima žmogui laisvę ir sugriauna jo santykius su pasauliu, o nuo to pabėgti pačiam būna labai sunku arba beveik neįmanoma.

Mes, P9 klinika, suprasdami kiekvieno iš Jūsų gyvenimo svarbą ir priklausomybių įtaką, dalinamės išskirtiniu gydytojo psichiatro Jauniaus Urbučio pasakojimu, kuriuo siekiame išnagrinėti svarbiausius priklausomybių aspektus ir galimus būdus, kaip padėti žmonėms išsilaisvinti iš šios įtakingos būklės ir atrasti naują gyvenimo džiaugsmą.

priklausomybes

Priklausomybės: alkoholio, narkotikų, vaistų ar tam tikrų žalingų potraukių įtaka mūsų gyvenimui

Priklausomybė yra būklė, psichikos ir elgesio sutrikimas, kai žmogus tampa priklausomu (-a) nuo tam tikro įpročio ar medžiagos ir negali nustoti jos vartoti arba atsisakyti savo valia, nepaisant neigiamų poveikių tiek pačiam sau, tiek aplinkai. Priklausomybės atveju įvyksta pokyčiai centrinėje nervų sistemoje ir organizmas prisitaiko prie tam tikro elgesio ar medžiagų ir reikalauja jų, kad išlaikyti „normalų“ funkcionavimą. Žmogui susitvarkyti su priklausomybe būna labai sunku, kadangi tai yra liga. Tai sukelia įvairių pasekmių psichologinei bei fizinei sveikatai, socialiniam funkcionavimui/ kasdieniniam veiklų atlikimui bei reikalauja išskirtinės psichiatrų, psichologų, psichoterapeutų, socialinių darbuotojų pagalbos, siekiant susidoroti su šia būkle. Dažniausiai priklausomybė išsivysto nuo alkoholio, narkotikų bei vaistų.

Priklausomybė nuo alkoholio

Priklausomybė nuo alkoholio yra rimta problema, sukelianti neigiamą poveikį žmogaus gyvenimui ir sveikatai. Alkoholio vartojimas gali sukelti fizinę priklausomybę nuo alkoholio, kai organizmas tampa priklausomas nuo alkoholio įtakos ir žmogus patiria abstinencijos simptomus, kai alkoholio vartojimas yra nutraukiamas arba netgi sumažinamas įprastai kasdien suvartojamas kiekis. Priklausomybė nuo alkoholio gali sukelti nepasitikėjimą savimi, depresiją ir kitas emocines problemas, nuo kurių išsigelbėjimo žmogus dažniausiai ieško alkoholyje. Nesaikingas alkoholio vartojimas yra laikomas vienu didžiausių rizikos faktorių žmogaus gyvenimui, kuris priveda prie priklausomybės, o blogiausiu atveju mirties. Šiuo atveju, jei duotuoju momentu pats žmogus to nenori, gydymas būna praktiškai neįmanomas.

Priklausomybė nuo narkotikų

Priklausomybė nuo narkotikų yra sunkus sutrikimas, kai asmuo tampa fiziologiškai ir psichologiškai priklausomas nuo narkotikų vartojimo. Ilgalaikis ir nuolatinis narkotikų vartojimas keičia smegenų funkcijas, emocinę žmogaus būklę bei patį gyvenimą. Dažniausiai narkotikai vartojami dėl jų sukeliamo malonumo, tačiau daugiausia, ką jie gali sukelti yra žala. Visi narkotikai yra nelegalūs ir jų gamyba, pardavimas ir vartojimas yra draudžiami. Gydymas nuo narkotikų priklausomybės dažnai reikalauja integruotų terapijos metodų, įskaitant terapinį gydymą, psichologinę paramą ir socialinį palaikymą.

Priklausomybė nuo vaistų

Priklausomybė nuo vaistų, yra pavojinga būklė, kuri pasireiškia augančiu vaistų vartojimu, nepaisant neigiamų pasekmių ir pavojų sveikatai, dažniausiai to net nepastebint. Priklausomybė nuo vaistų dažniausiai išsivysto nuo per didelio kiekio ar per dažno vartojimo tokių vaistų kaip vaistai nuo skausmo, vaistai miego kokybės gerinimui, raminamieji.

priklausomybė nuo vaistų

Kas yra abstinencija?

Abstinencija yra būsena, kurią patiria žmogus, nutraukęs arba sumažinęs ilgalaikį tam tikrų medžiagų, pvz.: alkoholio arba narkotikų, vartojimą. Abstinencijos simptomai gali pasireikšti, kai organizmas priverstas adaptuotis prie medžiagų trūkumo ar sumažinto kiekio. Šie simptomai gali būti fiziniai, psichiniai arba abiejų tipų.

Pavyzdžiui, alkoholio abstinencija gali sukelti fizinę reakciją, tokia kaip drebulys, prakaitavimas, nemiga, pykinimas, širdies plakimo padidėjimas. Taip pat gali pasireikšti psichiniai simptomai, tokie kaip nerimas, depresija ar dirglumas.

Narkotikų abstinencijos simptomai taip pat gali būti įvairūs, priklausomai nuo to, kokia medžiaga vartota. Jie gali apimti nuotaikos pokyčius, miego sutrikimus, raumenų skausmus, galvos skausmus ir kt.

Kokiems medikamentams greičiausiai išsivysto priklausomybė?

Medikamentams, kuriems greičiausiai išsivysto priklausomybė, dažniausiai priklauso tam tikri psichoaktyvūs medikamentai, kurie veikia centrinę nervų sistemą. Dažniausiai tai būna:

  • Benzodiazepinai – centrinę nervų sistemą veikiantys vaistai, į kuriuos įeina raminamieji ir miegą gerinantys vaistai. Šie vaistai gali sukelti ypatingą potraukį, kai jie vartojami ilgą laiką arba viršijant išrašytas dozes. Bandant nutraukti benzodiazepinų vartojimą, pacientams gali kilti tokių simptomų, kaip nemiga, nerimas, irzlumas. Taip pat, nutraukus vartojimą, gali išsivystyti abstinencijos sindromas, kuris reikalauja išskirtinės medikų pagalbos bei priežiūros.
  • Vaistai nuo skausmo – centrinę nervų sistemą veikiantys vaistai, tokie kaip tramadolis, fentanilis. Naudojant šiuos vaistus ilgą laiką organizmas gali prie jų lengvai priprasti, tai reiškia, jog skausmo malšinimas nebebus toks efektyvus ir reikės didinti dozę. Dozės didinimas gali privesti prie nuolatinio nesaikingo vartojimo ir galiausiai prie priklausomybės. Nutraukus šių vaistų vartojimą taip pat išsivysto abstinencijos sindromas.

Kaip kovoti su vaistų priklausomybe?

Kovoti su priklausomybe nuo vaistų yra labai sunku, tačiau įmanoma. Štai keletas būdų kaip galite kovoti su priklausomybe nuo vaistų:

  • Nebijokite iškart pajutus priklausomybės požymius, ar išgirdus tai iš aplinkinių, kreiptis į patyrusius gydytojus ir specialistus, kurie turi patirties gydant priklausomybes. Jie gali padėti nustatyti tinkamą gydymo planą ir stebėti Jūsų būklę.
  • Konsultuokitės su psichiatru, kuris padės išspręsti emocinius ir psichologinius veiksnius, prisidedančius prie priklausomybės.
  • Prisijunkite prie palaikymo ar reabilitacijos grupių, kuriose galite dalintis savo patirtimi su kitais žmonėmis, kovojančiais su tokiomis pačiomis problemomis – kartu siekti vieno ir to pačio tikslo yra žymiai lengviau.
  • Įtraukite į savo kasdienybę sveiką gyvenseną, fizinį aktyvumą, subalansuotą mitybą ir reguliarų miegą, būtent šie veiksniai gali padėti įveikti priklausomybę ir teigiamai paveikti Jūsų psichologinę būseną.
  • Ieškokite paramos iš šeimos narių ir draugų. Jų palaikymas gali būti labai svarbus įveikiant priklausomybę.
  • Stenkitės vengti situacijų, kurios gali skatinti ar išprovokuoti vaistų vartojimą.
  • Atraskite sau naujas veiklas, kurios užims didesnę dalį Jūsų dienos ir padės nutraukti mintis, taip nustumiant norą vartoti vaistus į šoną.

Svarbiausia yra žinoti, jog dar prieš pradedant vartoti bet kokio tipo vaistus konsultuokitės su gydytoju bei jokiu būdų neviršykite gydytojo išrašytos Jums tinkamos vaistų normos. Tokiu būdų priklausomybės galite aplamai išvengti.

kaip padeti turint vaistu priklausomybe abstinencija

Respublikinis Priklausomybės Ligų Centras (RPLC)

Viena svarbiausių įstaigų, į kurią reikėtų kreiptis susidūrus su bet kokio tipo priklausomybe yra Respublikinis Priklausomybės Ligų Centras (RPLC). Tai sveikatos priežiūros bei gydymo įstaiga, kuri teikia įvairias medicinines, psichologines ir socialines paslaugas žmonėms, kovojantiems su priklausomybe, ir jų artimiesiems, kurie to buvo paveikti. Remdamiesi moksliniais tyrimais, įgyta patirtimi ir išskirtiniu požiūriu į kiekvieno žmogaus situaciją bei būklę, priklausomybių centras užtikrina efektyvų ir kokybišką gydymą, kad pacientai galėtų atrasti naują savo gyvenimo kelią bei išsigelbėti nuo sunkumus ir pavojų keliančių sutrikimų.

Apibendrinimas

Šio teksto tikslas buvo išsamiai pažvelgti į priklausomybių problemą, jos poveikį žmonių gyvenimui bei galimus būdus, kaip šią būklę galima įveikti. Priklausomybė gali turėti katastrofiškų ar net mirtinų padarinių asmeniniam gyvenimui. Būtent dėl šios priežasties gydymo įstaigos, tokios kaip Respublikinis Priklausomybės Ligų Centras (RPLC), ir savo srities specialistai siekia teikti mokslu pagrįstą pagalbą priklausomybės ligomis sergantiems žmonėms, kad jie galėtų atkurti savo gyvenimą, susigrąžinti savo laisvę bei sumažinti priklausomybės problemų įtaką visuomenei.

Dalinkitės straipsniu: